אילו כלי עבודה צריך לתיקונים בסיסיים

כלי עבודה

אילו כלי עבודה צריך לתיקונים בסיסיים במכונית האישית?

הרכב שלכם הוא מכונה מתוחכמת, בזה אין כל ספק. רוב המערכות בו הן משהו שרק מכונאי מוסמך מבין בהן, ותקלות רבות צריכות להישאר בתחום אחריותו בלבד. אבל זה לא אומר שאינכם יכולים 'לגעת' ברכב שלכם בכלל: ישנם דברים פעוטים שתוכלו לבצע בעצמכם, מבלי להיעזר בשירותיו של מוסך מורשה, וכך לחסוך לעצמכם זמן – וגם הרבה כסף. בינינו? תחסכו בדרך הזו זמן יקר גם למוסכניק שלכם, כך שכולם יצאו נשכרים מהעניין.

באילו מקרים כדאי לשקול עבודה עצמאית?

במקרים של תקלות קטנות, של ברגים שיצאו ממקומם, של פלסטיקה שזקוקה לחיזוק וכדומה, כדאי לנסות לבצע את הדברים לבדכם. לדוגמה: אם הבסיס של המגבים בשמשה הקדמית ניתק ממקומו – משהו שלא קורה הרבה אך יכול להתרחש (כמו כל תקלה), מומלץ לנסות קודם כל לתקן את הבעיה בעצמכם. בדקו מה גרם לניתוק הבסיס – אם מדובר בבורג שחוק, תוכלו לרכוש בורג חדש, להרכיבו ולפתור את הבעיה במהירות.

זו, כמובן, רק דוגמה אחת לפעולות שתוכלו לעשות בעצמכם. יש אף כאלו שטוענים כי אפילו תיקוני פחחות קלים אפשר לבצע לבד. כיצד? אם מדובר ב'דפיקה' שניתן להגיע אליה מחלקו הפנימי של הפח בעזרת היד, יש הממליצים לשפוך על האזור מים רותחים (שיהפכו את הפח לאלסטי יותר) וליישרו מבפנים בעזרת לחץ מתון. זוהי פעולה שרוב בעלי הרכבים כלל לא יחשבו לנסות אותה, אך היא תחסוך לכם – אם הצליחה – מאות שקלים. לא הצליח? לא קרה כלום. מדובר בבעיות מזעריות שבמקרה הגרוע ביותר יטופלו במוסך.

אז אילו כלי עבודה כדאי להחזיק בבית, או ברכב עצמו?

  • ארגז כלים לחיזוק ברגים גדולים ואומים
  • מפתח שוודי
  • סט מברגים
  • פטיש
  • פלייר, קאטר ופלייר מתכוונן (ג'בקה).

דבר חשוב נוסף הוא סט החלפת הגלגל, שאמור להיות בכל רכב, וכולל מוט לפתיחת ברגי הגלגלים וג'ק (מגבהַ). לצד אלו כדאי מאוד שיהיו משולש אזהרה, שאותו יש להציב מאחורי הרכב אם הוא נתקע, וכבלים להנעת המנוע במקרה של בעיה במצבר.

זהירות: לא כל תקלה היא עניין לעבודה עצמית

למרות כל מה שנכתב עד כה, חשוב לזכור: ברוב המקרים אין תחליף למוסך, ובייחוד מוסך מורשה אשר מבצע את הטיפולים בצורה מסודרת, תוך רישום של הדברים שבוצעו בכל טיפול וטיפול. מומחיותו של המכונאי, והידע הרב שצבר בלימודיו ולאורך שנות עבודתו הם דברים שאין להם תחליף. רצוי שלא להיכנס ל'הרפתקאות' הנוגעות לרכב שלכם, כי אתם עשויים לעשות יותר נזק מתועלת.

adminbhs

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *